سبد خرید خالی است.
دانستنی های آب و سلامت

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

اگر به دنبال راه ساده ای برای کاهش استرس خود در دنیای امروز هستید، این راه را امتحان کنید: یک لیوان آب بنوشید. زیادی ساده به نظر می رسد؟
ارتباط بین استرس و آب، عمیقا مورد مطالعه قرار گرفته است. تمام اعضای بدن و همچنین مغز برای اینکه به درستی عمل کنند به آب نیاز دارند. در صورتی که بدن شما با کمبود آب مواجه باشد، عملکرد آن با مشکل روبروست و خود این مسأله به استرس می انجامد.
همانطور که آماندا کارلسون، مدیر بخش تغذیه ی اَتلیتس پِرفورمنس، می گوید، تحقیقات نشان داده است که حتی کمبود نیم لیتر آب در بدن، باعث افزایش میزان کورتیزول می شود.
کورتیزول یکی از هورمون های استرس است و با مصرف آب کافی میزان کورتیزول و در نتیجه استرس خود را پایین نگه می دارید. زمانی که مقدار مایعاتی که بدن شما به آن نیاز دارد را در اختیارش قرار نمی دهید، بدن شما از طریق افزایش استرس به آن پاسخ میدهد.
مسلماً این به آن معنی نیست که با نوشیدن مقدار زیاد آب، بطور جادویی تمام مشکلات مالی، مسائل فرزندانتان در مدرسه و ضرب العجل های کاری شما حل می گردد؛ اما حداقل استرس ناشی از کمبود آب بدن به بقیه مسائل افزوده نمی شود.
علاوه بر این، زمانی که دچار استرس هستید احتمال بیشتری وجود دارد که دچار کم آبی شوید؛ چراکه ضربان قلب شما تندتر میزند، عمیق تر نفس می کشید و در نتیجه مایعات بدنتان سریعتر تبخیر می گردد. زمانی که استرس دارید احتمال اینکه به خوبی تغذیه کنید و بیاشامید کمتر است و تنها نوشیدن مایعات کافی، بدن شما را در بهترین حالت ممکن نگه می دارد.

چرخه استرس و کمبود آب را بشکنید
استرس کمبود آب را تشدید می کند و کمبود آب استرس را. میتوانید این چرخه را با مصرف روزانه آب بیشتر بشکنید. بسیاری از عواقب کمبود آب و استرس یکی هستند: افزایش ضربان قلب، تهوع، ضعف و سردرد. پس اگر آب کافی بنوشید می توانید از شدت عکس العمل های فیزیولوژیکی خود نسبت به استرس بکاهید.

دیدگاه‌ها
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

نوشیدن زیاد آب به کلیه صدمه می زند؟

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

بهترین زمان نوشیدن آب

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

چرا باید آب بنوشیم؟

نظرات شما