سبد خرید خالی است.
دانستنی های آب و سلامت

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟
آب، مهمترین نیاز افراد فعال می باشد. نوشیدن مقدار کافی آب پس از ورزش برای جایگزین کردن آبی که در اثر تعریق از دست داده اید ضروری است. همچنین میزان مناسب آب در بدن، باعث حفظ سلامت بدن در حین کاهش وزن می گردد. اما نباید در مصرف آب زیاده وری کرد زیراکه به حالت خطرناکی به نام هایپوترمیا (کاهش غیر طبیعی دمای بدن) منجر می گردد.
دهیدراسیون
اگر در هنگام ورزش آب از دست رفته در اثر تعریق را با نوشیدن آب و یا سایر مایعات جبران ننمایید، بدن شما با کم آبی مواجه می گردد که این حالت دهیدراسیون نام دارد. میزان آب از دست رفته در طول یک ساعت ورزش ممکن است به چند لیتر برسد. معیار مناسبی برای اطمینان از اینکه در حین ورزش مقادیر کافی آب نوشیده اید رنگ ادرار شما می باشد. درصورت دریافت آب کافی ادرار شما شفاف و روشن خواهد بود. بعد از ورزش، نوشیدن آب خنک بهترین گزینه است چون دمای بدن را نیز به حالت طبیعی بر می گرداند.
آب و کاهش وزن
نوشیدن آب، علاوه بر جایگزین کردن مایعات از دست رفته، در زمینه کاهش وزن نیز مفید است. آب به شما احساس سیر بودن می دهد و باعث می شود میزان کالری کمتری میل کنید. برای بدن، تمایز قائل شدن بین گرسنگی و تشنگی دشوار است. بنابراین ممکن است یک دلیل خوردن غذای زیاد، تشنگی باشد. همچنین حتی ۱% کم آبی باعث کاهش قابل توجه سوخت و ساز بدن می شود که به نوبه خود در کاهش وزن اختلال ایجاد می کند. اگر به دنبال حفظ وزنی سالم هستید، نوشیدن آب مکمل مناسبی برای ورزش است.
ملاحظات
در حالیکه نوشیدن آب پس از ورزش، مایعات از دست رفته بدن را جبران می کند، نوشیدن آب قبل و در حین ورزش نیز مهم است و ذخیره آب کافی را تضمین می کند مخصوصا اگر در یک روز گرم یا برای مدت طولانی ورزش می کنید. نوشیدن مایعات دیگر غیر از آب مثل آبمیوه و شیر نیز برای تامین آب بدن مفید است اما نوشیدنی های کافئین دار باعث تشدید از دست دادن آب بدن می گردند و انتخاب مناسبی نیستنند. نوشیدنی های بدون کافئین مخصوص ورزش، برای ورزشهای طولانی تر از ۹۰ دقیقه انتخاب هوشمندانه ای هستند زیرا که علاوه بر جایگزینی مایعات بدن، الکترولیت های ضروری از دست رفته بدن در طی ورزشهای سنگین را نیز تـأمین می کند.
نکته مهم
در حین و بعد از ورزش آب بنوشید. اما نوشیدن بیش از حد آب بعد از ورزش باعث بروز حالت خطرناکی به نام هایپودرمیا می شود که ممکن است به تشنج، کُما و حتی مرگ بیانجامد. این حالت در بین افراد سالم خیلی کم اتفاق می افتد اما بعضی اوقات در میان ورزشکاران مثلا دوندگان ماراتُن که چندین گالن آب در حین و بعد از ورزش می نوشند، پیش آمده است. در هنگام و بعد از ورزش های استقامتی مانند ماراتُن، ورزشکاران باید به حالت هایی همچون گیجی، تهوع، ضعف و دست ها و پاهای باد کرده توجه کنند، شاید که این حالت ها نشان دهنده مشکلی نیازمندِ توجه فوری پزشک باشند.
دیدگاه‌ها
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

نوشیدن زیاد آب به کلیه صدمه می زند؟

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

بهترین زمان نوشیدن آب

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

چرا باید آب بنوشیم؟

نظرات شما