سبد خرید خالی است.
دانستنی های آب و سلامت

بهترین زمان نوشیدن آب

بهترین زمان نوشیدن آب
قبلاً مقاله ای در مورد میزان آبی که باید در طی روز بنوشیم در وب سایت قرار دادیم. اما بهترین زمان برای نوشیدن این میزان آب چه موقعی است؟
بطور طبیعی، ما در طول روز مقداری آب می نوشیم. حتی اگر یک لیوان آب در دسترس ما نباشد، میتوانیم آب مورد نیاز خود را از منابع دیگری مثل چای و قهوه، غذاهایی مثل سوپ و خوراک ها تامین کنیم. آب پاک و تمیز تاثیر مثبت بسیار زیادی بر روی عملکرد مناسب و حفظ سلامت بدن دارد.
اگر به نوشیدن آب بیشتر برای بهبود سلامت خود می اندیشید نکات زیر را در نظر داشته باشید.
۱. زمانی که از خواب برمی خیزید آب بنوشید
تجسم کنید که در یک اتاق تاریک راه می روید و در جستجوی چیزی هستید. احتمال اینکه به چیزی برخورد کنید یا زمین بخورید زیاد است مگراینکه چراغ را روشن کنید. همچنین زمانی که می خواهید در دمای زیر صفر درجه با اتوموبیل خود جایی بروید، قبل از گرم شدن موتور نمی توانید حرکت کنید.
این نکته در مورد بدن انسان نیز صادق است. اگر هر روز "ماشین بدن" را بدون آب بکار اندازیم، ممکن است سوختی برای انجام فعالیت های روزانه برای آن باقی نماند، مخصوصا اگر از خوردن صبحانه نیز صرف نظر کنیم.
هر روز صبح بلافاصله پس از برخاستن از خواب یک لیوان آب خنک بنوشید تا بدن شما برای شروع روز آماده شود.این آب در بدن، پسماندهای حاصل از سوختن کالری ها در نتیجه متابولیسم شبانه را دفع می کند.
۲. قبل از هر وعده غذایی آب بنوشید
نوشیدن آب قبل از وعده های غذایی تا حدی باعث احساس سیری می شود. بنابراین، کمتر احتمال دارد به غذا حمله ور شوید و بیش از حد غذا بخورید.
آب همچنین باعث آماده سازی بدن برای دریافت غذا، بکار افتادن جوانه های چشایی روی زبان و مرطوب ساختن پوشش معده می شود و در نتیجه غذاهای ترد و اسیدی معده را اذیت نمی کنند.
یک لیوان آب مزه دهان شما را از باقیمانده طعم های حاصل از وعده های غذایی ونوشیدنی های قبلی پاک می کند.
۳. با میان وعده های خود آب بنوشید
در بین وعده های اصلی غذایی خود در صورتی که احساس گرسنگی کردید، ابتدا مقداری آب بنوشید تا متوجه شوید که آیا دچار کم آبی شده اید یا واقعا گرسنه هستید. بعضی مواقع افراد فکر می کنند گرسنه اند در حالی که فقط تشنه اند.
نوشیدن آب قبل از غذا یا به همراه آن باعث می شود زودتر احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید. این عادت، برای جلوگیری از چاقی سودمند است.
۴. قبل از ورزش آب بنوشید
بسته به دما، رطوبت و میزان مایعات بدن شما، ممکن است به یک یا چند لیوان آب احتیاج داشته باشید تا از کمبود آب در طول ورزش جلوگیری کنید .
چه بطور حرفه ای در یک تیم ورزش می کنید چه برای حفظ سلامتی خود، دریافت آب کافی برای جلوگیری از سکته در هوای گرم و سرمازدگی در هوای سرد ضروری است.
۵. بعد از ورزش آب بنوشید
پس از جلسات تمرین ورزشی، برای جایگزینی آب از دست رفته به دلیل تعریق، مایعات بنوشید. از خوردن سریع مقدار زیادی آب بپرهیزید تا معده تان دچار گرفتگی نشود، اما اطمینان حاصل کنید آب کافی نوشیده اید.
۶. در صورت اجازه پزشک، داروهای خود را با آب مصرف کنید
اگر اجازه دارید داروهای خود را با آب مصرف کنید، حتما این کار را انجام دهید. آب باعث حل شدن قرص وپخش شدن آن در بین اعضای دستگاه گوارش برای جذب سریع می شود. آب بافت های بدن را برای دریافت مواد دارویی و تأثیرگرفتن سریع از داروها آماده می سازد. مخصوصا زمانی که شما داروهای قوی که اثرات جانبی دارند مصرف می کنید، آب باعث تأثیر و حرکت سریعتر مواد دارویی در سیستم بدن شما و خروج سریعتر دارو از این سیستم می شود که برای بدن شما بهتر است.
۷. برای جلوگیری از سرایت بیماری در اثر در معرض افراد بیمار بودن آب بیشتری بنوشید
زمانی در مجاورت افراد بیمار هستید، آب بیشتری نسبت به مواقع دیگر بنوشید تا بدن شما از میکروب ها و ویروسهایی که در معرضشان هستید ، مصون بماند. ذخیره آب کافی در بدن، هرگونه مهاجم را قبل از اینکه در بدن شما تکثیر شود، از بین می برد.
نوشیدن آب کافی قبل یا بعد از بیرون رفتن باعث مقاومت در مقابل برخی ویروسها یاحداقل کاهش شدت آنها می شود.
۸. زمانی که بیمار هستید آب بیشتری بنوشید
دستورالعمل قدیمی هنوز معتبر است: زمانی که بیمار می شوید، مقدار زیادی آب بنوشید. بیشتر متخصصین نوشیدن ۸ لیوان آب در هر روز را توصیه می کنند، بعلاوه مایعاتی مثل چای، آبمیوه و سوپ.
در بیمارستان معمولاً برای افراد بیمار سرم تجویز می شود تا بطور مداوم به بدن آنها آب برسد و در صورت نیاز مسیری برای رساندن دارو آماده باشد.
۹. زمانی که خسته هستید یک لیوان آب بنوشید
اگر خسته هستید یا احساس ضعف دارید اما امکان خوابیدن ندارید، برای رفع خستگی خود یک لیوان آب بنوشید. به دلیل قابلیت حرکت سریع آب در بدن، به سرعت به مغز شما می رسد و آن را فعال می کند. مثلا زمانی که قصد شرکت در یک جلسه را دارید یا در موقعیتی هستید که باید تمرکز کنید، آب سرد شما را هوشیار نگه می دارد.
دیدگاه‌ها
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

نوشیدن زیاد آب به کلیه صدمه می زند؟

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

بهترین زمان نوشیدن آب

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

چرا باید آب بنوشیم؟

نظرات شما