سبد خرید خالی است.
دانستنی های آب و سلامت

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)
با اینکه همیشه در پیرامون این مساله که بهتر است آب سرد بنوشیم یا آب گرم بحث های زیادی وجود داشته و دارد، اما همه بر سر این نکته توافق دارند که نوشیدن آب برای سلامتی ضروری است. در این مقاله نظریات طرفداران نوشیدن آب گرم را یک جا بطور خلاصه گردآوری کرده ایم.
اگرچه ممکن است نوشیدن آب گرم مناسب سلیقه ما نباشد، اما براساس ۶ نکته زیر برای سلامتی مفید است.
۱. تصفیه دستگاه گوارش:
یک فنجان آب گرم در هنگام صبح باعث دفع سموم و پاکسازی بدن می شود. همچنین آب گرم باعث تجزیه سریع تر غذا و هضم راحت تر آن می شود. در مقابل، مصرف آب سرد در هنگام صرف غذا و یا بعد از آن باعث سخت شدن ( ماسیدن) چربی موجود در غذای مصرفی و تشکیل چربی ته نشین شده در روده می گردد.
خوشبختانه می توان با جایگزین کردن یک لیوان آب گرم به جای آب سرد به هضم غذا کمک کرد.
۲. بهبود یبوست
همه ما دچار حالتی که در آن حرکات روده با مشکل روبروست شده ایم. کشش و فشاری که در این حالت هنگام دفع حس می شود ناشی از کمبود آب در بدن است. نوشیدن یک لیوان آب گرم با شکم خالی در صبح باعث بهبود یبوست و حرکات روده می شود.
۳. تخفیف درد
آب گرم به عنوان قوی ترین درمان خانگی برای انواع دردها از درد قاعدگی گرفته تا سر درد شناخته می شود. بر طبق آنچه درHealthline آمده، آّب و مایعات داغ شدت جریان خون به سمت پوست را افزایش می دهد و در نتیجه به آرامش و شل شدن ماهیچه های گرفته کمک می کند.
۴. کمک به کاهش وزن
اگر از رژیم غذایی پیروی می کنید، احتمال زیاد شنیده اید که نوشیدن یک لیوان آب گرم در صبح میتواند به کاهش وزن کمک کند. آب گرم دمای بدن و در نتیجه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. افزایش میزان سوخت و ساز بدن به سوختن کالری های بیشتر منجر می شود. علاوه بر این عملکرد دستگاه گوارش و کلیه ها را نیز بهبود می بخشد.
همانطور که Medical Daily به نقل از Stella Metsovas، متخصص تغذیه بالینی وکارشناس علم تغذیه ، آورده است: پزشکان نوشیدن آب گرم یا چای را به همراه برشی از لیموی تازه و غنی از پُلی فِنُل در هنگام صبح توصیه می کنند. نوشیدن یک لیوان آب گرم به همراه لیمو باعث تجزیه شدن چربی در بدن می شود. همچنین، به دلیل خاصیت بافت ژلاتینی لیمو، اشتها را کاهش می دهد.
۵. گردش خون را بهبود می بخشد
چربی های ذخیره شده در بدن و سیستم عصبی با نوشیدن آب گرم زدوده می شوند. این فرآیند، سمومی را که درون بدن در گردش هستند دفع می کند و گردش خون را بهبود می بخشد.
۶. مانع پیری زودرس است
پیری زودرس یکی از ترس های زنان است، اما خوشبختانه با نوشیدن آب گرم قابل پیشگیری است. وجود سموم در بدن میتواند باعث افزایش سرعت روند پیری شود، در حالیکه آب گرم بدن را از این سموم تصفیه و سلول های پوست را ترمیم می کند.
برای بهره بردن از خواص آب گرم، هر روز صبح مقداری آب گرم با و یا بدون لیمو بنوشید. با اینکه نوشیدن آب گرم برای سلامتی مفید است، اما Metsovas توصیه می کند از نوشین آب داغ پرهیز کنیم چون ممکن است باعث آسیب به بافت دهان و مری شود. حتما بعد از جوشاندن آب و قبل از نوشیدن آب چند دقیقه ای صبر کنید تا کمی حرارت آن پایین بیاید. همانطور که Metsovasمیگوید اگر دارویی مصرف می کنید، قبل از شروع نوشیدن آب گرم با پزشک خود مشورت کنید تا تاثیر دارویتان را کاهش ندهد.
دیدگاه‌ها
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

نوشیدن زیاد آب به کلیه صدمه می زند؟

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

بهترین زمان نوشیدن آب

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

چرا باید آب بنوشیم؟

نظرات شما