سبد خرید خالی است.
دانستنی های آب و سلامت

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

بیشتر ما خواص نوشیدن آب را می دانیم، اما تعداد کمی از خواص نوشیدن آب سرد و گرم اطلاع داریم. چه آب سرد بنوشیم و چه آب گرم، نکته مهم این است که هیدراته بمانیم و نیاز بدنمان به آب را مورد توجه قرار دهیم زیرا که بدن ما هوشمند است و نیازش را به ما نشان می دهد.
اگر هوا گرم است و یا مشغول ورزش هستیم احتمالاً آب سرد را ترجیح می دهیم. اما اگر سرما خورده ایم بدن ما به آب گرم نیاز دارد. به هر حال دانستن نکات علمی راجع به بهترین زمان برای نوشیدن آب گرم و سرد خالی از فایده نیست. در مقاله قبلی راجع به فواید نوشیدن آب گرم نوشتیم و در این مقاله به مواقعی که بدن به آب سرد نیاز دارد می پردازیم.
۱. در هنگام تمرینات ورزشی
در هنگام ورزش، دمای مرکزی بدن بالا می رود. تعریق یکی از مکانیزم هایی است که بدن برای خنک کردن خود آن را فعال می کند و در نتیجه مقدار زیادی آب و الکترولیت از دست می دهد که باید جایگزین شوند. خرد خرد نوشیدن آب خنک در طی ورزش علاوه بر جبران آب از دست رفته، به کاهش دمای بدن نیز کمک می کند.
تحقیق انجام شده توسط جامعه بین المللی ورزش و تغذیه ورزشی پیرامون این مسأله ثابت کرد که دمای بدن افرادی که در طی تمرینات ورزشی آبی خنک تر از دمای اتاق می نوشند، به مدت نیم برابر طولانی تر از کسانی که آب در دمای اتاق می نوشند، پایین می ماند.
۲. در هنگام تب
نوشیدن آب سرد یکی از راه هایی است که دمای بدن را در هنگام تب پایین می آورد. زمانی که فرد دچار تب می شود، بسیار مهم است که میزان آب بدن بالا باشد زیراکه در حال مبارزه با مهاجمینی است که به بدن آسیب می رسانند. زمانیکه دمای بدن بیش از اندازه بالا است، نوشیدن آب سرد همچون ریختن آب بر روی آتش می باشد.
برای جبران الکترولیت های از دست رفته چکاندن چند قطره لیموی تازه در آب و اضافه کردن اندکی نمک می تواند مؤثر باشد.
۳. در جهت کاهش وزن
تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن آب سرد باعث افزایش متابولیسم بدن و سوختن ۷۰ کالری اضافه در هر روز میگردد. به همین دلیل اگر یک بازه زمانی طولانی را در نظر بگیرید، عجیب نیست که نوشیدن آب سرد درمان چاقی بیش از حد باشد. زمانی که فکر کنید شخصی با وزن متوسط(۷۰ کیلو)، در طی یک پیاده روی ۱۵ دقیقه ای ۷۰ کالری می سوزاند، نوشیدن آب یخ راه حل بسیار ساده و مؤثری برای سوزاندن کالری های اضافی و کاهش وزن به نظر می آید.

دیدگاه‌ها
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

نوشیدن زیاد آب به کلیه صدمه می زند؟

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

بهترین زمان نوشیدن آب

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

چرا باید آب بنوشیم؟

نظرات شما