سبد خرید خالی است.
دانستنی های آب و سلامت

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

آب برای سلامتی ضروری است اما میزان مورد نیاز آن برای هر شخص متفاوت می باشد. این سوال که چقدر آب در روز بنوشیم یک سوال ساده است اما جواب آن چندان ساده نیست. در طول سال ها مطالعات پاسخ های متعددی برای این سوال یافته شده است؛ اما در واقع مقدار آب مورد نیاز بدن بستگی به عواملی مانند سلامتی، نوع و میزان فعالیت و مکان زندگی افراد دارد. با اینکه فرمول مشخصی برای همگان وجود ندارد، هر چه بیشتر درباره نیاز بدنتان به مایعات بدانید، بهتر می توانید میزان آب مورد نیاز خود را تخمین بزنید.

آب و سلامتی
آب، اصلی ترین ماده موجود در بدن است و بیشتر از ۶۰% وزن افراد را تشکیل می دهد. سیستم بدن به آّب وابسته است. برای مثال، آب سموم را از اعضای اصلی بدن دفع می کند، مواد مغذی را به سلول ها می رساند و محیط گوش، بینی و بافت گلو را مرطوب می نماید.
بدن هر روز بواسطه تنفس، تعریق، تخلیه مجاری ادراری و حرکات روده آب از دست می دهد. برای عملکرد نرمال بدن، باید این میزان آب با مصرف نوشیدنی ها و غذاهایی که حاوی آب هستند جبران شود. عدم نوشیدن آب کافی به کم شدن میزان آب بدن منجر می شود. در این شرایط، بدن میزان آب مورد نیاز خود جهت عملکرد نرمال را دریافت نکرده است و در نتیجه فرد احساس خستگی و بی حالی می کند.
بدن ما روزانه به چه میزان آب نیاز دارد؟
یک بزرگسال که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار است و در مکانی با آب و هوای نسبتاً گرم زندگی میکند، به چه میزان آب نیاز دارد؟ مؤسسه پزشکی ((The Institute of Medicine این میزان را برای آقایان حدود ۳ لیتر و برای خانمها حدود ۲ لیتر تعییین کرده است.
آیا ۸ لیوان آب در روز کافی است؟
احتمالأ همه این را شنیده ایم که در روز باید ۸ لیوان، مجموعأ ۹. ۱ لیتر آب بنوشیم که آنچنان هم با توصیه موسسه پزشکی جور در نمی آید. اگرچه مدرکی دال بر درستی این قانون وجود ندارد، اما قانون محبوبی است چون به راحتی در ذهن می ماند. این قانون را میتوان به ابن شکل مطرح کرد: " هر روز حداقل ۸ لیوان مایعات بنوشید."
عواملی که نیاز به مایعات را تحت تاثیر قرار می دهد
شما باید بسته به عواملی همچون میزان فعالیت بدنی، شرایط آب و هوایی محل زندگی، سلامت جسمانی و اینکه باردار یا در دوران شیردهی هستید، میزان مایعات مصرفی خود را تنظیم کنید.
فعالیت بدنی
اگر فردی تمرینات ورزشی انجام می دهد، بدن او آب بیشتری از طریق تعریق از دست می دهد و در نتیجه باید مقدار بیشتری مایعات بنوشد. میزان ۴۰۰ یا ۶۰۰ میلی لیتر (حدود ۵. ۱ تا ۲. ۵ فنجان) مایعات برای جبران آب از دست رفته در طی تمرینات کوتاه مدت کافی است. اما در طی ورزشهای سنگین تر که بیشتر از ۱ ساعت به طول می انجامند ( مثلا دویدن در ماراتن) بدن به میزان بیشتری آب نیاز دارد. در طول ورزش های فشرده بهتر است از نوشیدنی های مخصوص ورزش که حاوی سدیم هستند ، استفاده کرد زیرا این نوشیدنی ها سدیمِ از دست رفته به دلیل تعریق را جبران می کنند و شانس پیشامد هیپوناترمی (کاهش سدیم خون که می تواند بسیار خطرناک باشد) را کاهش می دهد. همچنین بعد از انجام ورزش نیز باید به مصرف مایعات ادامه داد.
محیط
شرایط آب و هوایی گرم یا مرطوب باعث افزایش میزان تعریق، و هوای گرم داخل خانه در زمستان نیز باعث از بین رفتن رطوبت پوست می شود. همچنین در ارتفاعات ۲۵۰۰ متری به بالا میزان ادرار افزایش می یابد و تنفس سریعتر می گردد. بنابراین بسته به محیط زندگی فرد، ذخیره آب بدن او با سرعت متفاوتی مصرف می شود .
بیماری و شرایط سلامت جسمانی
در زمان تب و اسهال و استفراغ، بدن مایعات زیادی از دست می دهد و در نتیجه باید مایعات بیشتری نوشیده شود. در بعضی مواقع که برای بهبود شرایط جسمانی خاص، مثل عفونت های مثانه و سنگهای دستگاه ادراری، مایعات بیشتری نیاز است دکتر ممکن است محلول های آب رسانی خوراکی تجویز کند. اما بعضی بیماری ها همچون نارسایی قلبی و مشکلات کلیه و کبد ممکن است دفع آب را با مشکل روبرو کنند که در این صورت باید میزان مایعات مصرفی را محدود کرد.
بارداری و شیردهی
خانم های باردار و در دوران شیردهی به مایعات بیشتری نیاز دارند. مؤسسه پزشکی توصیه می کند که خانم های باردار بطور روزانه ۳. ۲ لیتر (حدود ۱۰ فنجان) و خانم هایی که در دوران شیردهی هستند ۱. ۳ لیتری (حدود ۱۳ فنجان) آب بنوشند.
منابع دیگر آب
علی رغم اینکه آب ماده اصلی جهت تأمین آب مورد نیاز بدن است، غذای مصرفی نیز بخش مهمی از مایعات مورد نیاز بدن را تأمین می کند. مواد غذایی بطور متوسط۲۰% از کل مایعات مورد نیاز بدن را فراهم می کند، مثلأ ۹۰% بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند هندوانه و گوجه فرنگی از آب تشکیل شده است.
بعلاوه، نوشیدنی هایی مثل شیر و آبمیوه حاوی آب بسیار زیادی هستند. نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و چای نیز میتوانند مؤثر باشند. البته همچنان آب بهترین انتخاب است، زیرا کالری ندارد، ارزان است و در دسترس..
برای مبارزه با کم آبی در بدن و اطمینان از دریافت آب کافی، آب را به عنوان نوشیدنی اصلی خود در نظر بگیرید. همچنین می توانید:
- یک لیوان آب یا هر نوع نوشیدنی بدون کالری یا کم کالری دیگر را همراه با هر وعده غذایی و بین وعده های غذایی خود مصرف کنید.
- قبل ، در هنگام و بعد از ورزش آب بنوشید.
توجه داشته باشید
با اینکه اتفاقی معمول نیست، اما ممکن است شخصی در نوشیدن آب زیاده روی کند. زمانی که کلیه ها قادر به دفع آب اضافی نباشند، غلظت خون و میزان سدیم موجود در آن کاهش یافته و منجر به حالتی به نام هیپوناترمی می شود. ریسک ابتلا به هیپوناترمی در ورزشکاران استقامتی مثل دوندگان ماراتن که مقدار زیادی آب می نوشند، بالاتر است.

دیدگاه‌ها
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.

چرا باید پس از ورزش آب بنوشیم؟

استرس خود را با نوشیدن آب بیشتر کاهش دهید

نوشیدن زیاد آب به کلیه صدمه می زند؟

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش 2)

نوشیدن آب سرد بهتر است یا گرم؟ (بخش1)

بهترین زمان نوشیدن آب

روزانه چقدر آب بنوشیم؟

چرا باید آب بنوشیم؟

نظرات شما